V primeru smrti ali bolezni najbližjih

Zadnje spremembe: 5. december, 2014 Zapisal: Miha Bevk

V preizkušnji bolezni, trpljenja in smrti naj naši bližnji ne bodo sami. Najbolj jim stojite ob strani z molitvijo in prejemom zakramentov. Ne čakajte na zadnji trenutek, ampak čimprej pokličite duhovnika. Zakrament duhovnik lahko podeli samo živi osebi, ki je primerno pripravljena in v primernem stanju.
Zakrament bolniškega maziljenja lahko prejme krščena oseba, ki je že pri pameti in:

• se ji je stanje bolezni poslabšalo ali se je huda bolezen ponovila;
  • je pred resno življenjsko preizkušnjo (operacija, rojstvo otroka, kakšni drugi težki zdravniški posegi;
  • je v nevarnosti zaradi bolezni ali starosti.

Duhovnika lahko pokličete tudi v bolnico. V Ljubljani: g. Miro Šlibar (tel.:01/232 04 49, GSM: 041/613 378). Oskrba po drugih bolnicah: http://zupnije.rkc.si/bolniska/oskrba.htm.

Poslednji zakramenti (maziljenje, spoved in obhajilo) so človeku v duhovno in telesno pomoč pri prenašanju trpljenja, bolezni in morebitne smrti. Ne prikrajšajmo jih za to milost in blagoslov!

Ko pokličete duhovnika na dom, doma ob postelji bolnika pripravite:

• mizico, pogrnjeno s prtom,
  • križ in svečo,
  • skodelico z blagoslovljeno vodo.

Ko se želite dogovoriti za krščanski pogreb, se najprej obrnite na župnika, kjer bo pogreb:

• Mengeš, tel.: 01/723-01-10;
  • Domžale, tel.: 01/724-40-93.

Dogovorite se, če je cerkev v času, ko želite imeti pogreb prosta in je tam lahko pogreb.
Nato se obrnete na naš naslov, da se dogovorimo o pogrebu. S seboj imejte mrliški list in, če je pokojni/a prejel poslednje zakramente, tudi podobico, kjer to piše in jo je ob postelji dal duhovnik, ki je podelil zakramente.
Po vsem tem termin sporočite še pogrebni službi.
Ob nedeljah, zapovedanih cerkvenih praznikih in državnih praznikih ne pokopavamo.