Ministranti

Zadnje spremembe: 12. april, 2023 Zapisal: Miha Bevk

KDO JE MINISTRANT?
Ministrant ali mašni strežnik je oseba, ki duhovniku-mašniku pomaga pri izvedbi svete maše. Beseda ministrant izvira iz latinskega glagola ministrare = služiti.
Ministrant je ponavadi laik, pogosto še otrok, ki mašniku pomaga zlasti pri naslednjih opravilih:

• priprava oltarja,
  • priprava darov (hostij in vina),
  • priprava mašne knjige,
  • prenašanje liturgičnih rekvizitov (križ, sveča, kadilnica, ipd),
  • pomoč duhovniku pri umivanju rok,
  • zvonenje z ročnimi zvončki pri pomembnejših delih maše.

Starejši ministranti ponekod tudi vodijo nekatere molitve in berejo berila.
Pred drugim vatikanskim koncilom so bili ministrantje obvezno moški (dečki), po tem koncilu pa so ponekod uvedli tudi ministriranje deklic. Tudi v Sloveniji so se v številnih župnijah deklice uveljavile kot dobre ministrantke, in tudi pri nas v Trzinu jih imamo – trenutno dve.
Svoje znanje si ministrant pridobiva z udeležbo pri sveti maši in drugih obredih, ter s sodelovanjem na ministrantskih vajah.

Ministrantska skupina - Velika noč 2023

Ministrantska skupina (velikonočna vigilija 2023) – Miha B., Miha G., Lovro, Kristina, Lenart, Neža, g. župnik, Franci, Klara

Na sliki: ministrantska skupina z gospodom župnikom, Boštjanom Gučkom, in duhovnim pomočnikom, dr. Bogdanom Dolencem (na velikonočno vigilijo 2013) – Sandra, g. župnik, g. duhovni pomočnik, Jure, Franci, Miha G., Miha B., Tanja, Poldi, Matevž, Matija

2014-04-19_21.11.13-2

Na sliki: ministrantska skupina z gospodom župnikom (na velikonočno vigilijo 2014) – Sandra, Tanja, Miha G., g. župnik, Franci, Miha B., Matevž, Poldi, Matija, Jure, Domen, Timi

NAVODILA

Kdor želi biti ministrant, se mora držati nekaterih navodil. Za ministranta naj ne mine nedelja brez svete maše. Ministrant naj redno in vredno prejema zakramenta svete evharistije in svete spovedi. Ministrant mora biti ponosen, da lahko sodeluje ob Gospodovem oltarju. Ministrant vestno izpolnjuje svoje verske in šolske dolžnosti in se izogiba vsemu, kar ni primerno za dobrega kristjana. Ministrant je dober in zvest prijatelj.

SODELOVANJE V ŽUPNIJI

Ministrantske vaje:
vaje za ministrante so vsako prvo sredo v mesecu po sveti maši.

Delavniške maše:
Vsak izmed ministrantov je enkrat v tednu dežuren, kar pomeni, da je tisti dan prisoten pri sveti maši kot ministrant; ta dan je on glavni strežnik oziroma se o tem dogovori z ostalimi ministranti. V primeru, da ministrant iz kakšnega razloga ne more opraviti svoje dolžnosti, mora poiskati zamenjavo.

Nedelja:
Ob nedeljah imamo v naši župniji dve “ministrantski ekipi.” Prva ekipa poskrbi za sveto mašo ob 8. uri, druga pa za mašo ob 10. uri in morebitne svete krste po maši. Taka razdelitev nam omogoča, da vse opravimo “tipi-topi.”
Ob večjih praznikih, kjer je potrebno veliko število ministrantov (npr. božič, velika noč, procesije, itn), se ekipi združita in tako skupaj poskrbita za obe sveti maši.

POZDRAV S STRANI MINISTRANTOV

Pozdrav še z naše strani, zvestih ministrantov župnije Trzin.
Naša ministrantska skupina šteje 13 ministrantov; sedem osnovnošolcev in šest srednješolcev oz študentov. Če bi vprašali najmlajše, kako se počutijo med starejšimi, bi zagotovo dejali, da jim prav nič ni hudega in da jim je v naši družbi prijetno, zabavno in tudi poučno! Z veseljem smo jih sprejeli medse in z veseljem svoja znanja delimo z njimi – saj smo v duhu bratje in sestre, kot pravi Jezus, in ti si morajo med seboj pomagati. Skupaj delujemo kot orkesetr! In ko nas gospod župnik, ali kdo drug, po koncu kakšne praznične sv. maše ali vigilije pohvali, vemo, da smo delo opravili dobro in da se bomo trudili še naprej, da bomo še boljši!

V svoje vrste vabimo vse, ki si želijo nositi ministrantsko obleko, biti prijatelj z nami in streči Gospodu pri oltarju!

In kako je biti ministrant?
Sam občutek, da si ministrant, je naravnost čudovit! Kako lepo, ko gledaš iz prizbiterija vse te vernike, ki se nahajajo v cerkvi in predvsem to, da imaš priložnost streči Gospodu. In da se ne dolgočasiš, dobiš kot ministrant nalogo (nič težkega) za ta čas, ko si prisoten pri sveti maši (pripravljanje darov, nošenje sveč, aspargila, kadila, veluma, priprava kadilnice, zvonjenje, …).

Ministranti skupaj z gospodom župnikom hodimo na pogrebe, sodelujemo pri krstih, porokah, praznikih in procesijah, ter pri povsem “navadnih delavniških mašah.”

Če smo ti dali vzpodbudo, nas čimprej obišči, da boš dobil/a tudi ti to priložnost, katero smo dobili mi! Tvoja starost ni problem! Z ministriranjem lahko pričneš že pred osnovno šolo. Obišči nas na ministrantskih vajah, katere imamo ob prvih petkih, po večerni sveti maši.

Vsaka pomoč bo prišla še kako prav! Vabljen/a!

Trenutni ministranti – posodobljeno 2023

• Lenart,