Veliki petek

Datum objave: 15. april, 2022 Zapisal: Miha Bevk   

Nocoj vabljeni k obredom velikega petka. Na ta dan ni sv. maše. Ob 15. uri vabljeni h križevemu potu v cerkvi. Obred v čast Jezusovemu trpljenju in smrti bo ob 19.00. Do 22. ure bo češčenje. Vabljeni, da počastite Jezusa v božjem grobu.

Opravilo velikega petka ima tri dele. V prvem je opravilo Božje besede, med katerim beremo pasijon ali poročilo o Jezusovem trpljenju iz Janezovega evangelija (prim. Jn 18,1–19,42) ter med drugim prosimo za sodobno družbo in njene voditelje, za drugače verujoče in neverujoče, za cerkvene potrebe kot tudi za odnose z judovsko skupnostjo. V drugem delu častimo križ v znamenje hvaležnosti in spoštovanja, v tretjem pa je obhajilni obred. Duhovnik že posvečene hostije, ki jih je prinesel iz ječe, kamor jih je odnesel na veliki četrtek, po koncu obreda odnese na novo mesto, tokrat v t. i. Božji grob.

Čeprav ima veliki petek noto žalovanja, ne smemo spregledati, da imata svoj smisel tudi veselje in upanje. Tudi na ta dan, tako kot na cvetno nedeljo, naj bi prevladovala misel na Kristusovo zmago. Na to nakazuje tudi rdeča mučeniška barva, ki jo uporabljamo pri bogoslužju in spominja na zmago, zaradi katere ima mučeništvo svoj pomen. V Katoliški Cerkvi na veliki petek velja strogi post.

 

Download “Tedenska oznanila 10.04.2022 – 17.04.2022” 10.04.2022-17.04.2022-1.pdf – Downloaded 347 times – 278 KB

Download “Post in velika noč 2022” post-in-velika-noč-2022.pdf – Downloaded 84 times – 209 KB


Koledar dogodkov

Koledar

Ni prihajajočih dogodkov

Celoten koledar

Prijava na enovice župnije

Tedenska oznanila


Podatki nikakor ne bodo posredovani tretjim osebam.